Vítězem Vršovan Cupu se stal Team CoCo

O víkendu se do Voděrad opět po roce sjely fotbalové týmy z celé České republiky. Za účasti 30 mužstev se konal 27. ročník Vršovan Cupu. Po slabším minulém ročníku se nám podařilo na turnaj nalákat hned 14 zbrusu nových účastníků. Mezi nimi se našla i kvalitní mužstva, která byla pro naše tradiční účastníky zdatným protivníkem. Však samotným vítězem turnaje se stal nováček Team CoCo, který k nám dorazil z Pardubic a okolí a čtvrté místo obsadila ŽSK Třemošnice, která u nás také startovala poprvé.

Sobotní základní skupiny bez překvapení

Podařilo se nám tak naplnit startovní pole, že se již od samotného začátku základních skupin hrála velice důležitá utkaní. Skupinou smrti bylo bezesporu „Éčko“, kde se utkali pozdější vítězové s Mydli ovci v posledních ročnících dvakrát druhou a Dodoteamen, který se pravidelně účastní nedělních bojů a je hodně talentovaným a perspektivním týmem. Tato trojka si také zajistila postup do nedělních bojů na úkor AFK Mašiny a Invalidovny, tedy dvou dalších nováčků, kteří předvedli sympatické výkony. Na postup pak ani letos nedosáhl náš tradiční účastník tým Nic moc.

Nejen z Královehradeckého nebo Pardubického kraje, z Prahy, z Ostravy nebo Opavy, ale také ze země našeho severního souseda Polska k nám letos přijelo mužstvo a sice AIE Polska. To bylo nalosováno do skupiny A s dvojnásobným vítězem Malou šancí a bronzovým z minulého roku týmu Vobě nohy levý. A právě s touto tradiční dvojicí postoupili kluci z Polska jako jeden z dalších nováčků do nedělních bojů. Z této skupiny nakonec nepostoupili nováčci Lokomotiv Mukačevo, MK Chmelaři a FormelD team.

Nejvyrovnanější skupinou bylo „Béčko“, ze kterého nakonec postoupil i nejlepší čtvrtý tým, kterým byla domácí Marie FC. Ta postoupila v těsném závěsu za Podorlickou směskou a Bombami k tyči. Celou skupinu pak vyhrál další z nováčků našeho turnaje ŽSK Třemošnice. Jako poražený vyšel z této skupiny Ajax fofr sex team, který nám pomohl na poslední chvíli pomohl zacelit díru místo Squadry Azzury, která se kvůli velkému počtu zraněných na poslední chvíli odhlásila. Posledním celkem skupiny byli tradiční účastníci Hadi rvali.

Ve skupině C se představil obhájce loňského prvenství Krásní a nezkrotní, kteří opět postoupili s přehledem z prvního místa ve skupině do nedělních bojů. Druhé místo obsadil PK Huňáč, nováček hrající druhou ligu pražské Hanspaulky. Ze třetího místa se do neděle probojovaly Ruce v bok. Tento výběr z Opočna a Dobrušky získal 10 bodů a s čtyřbodovým náskokem za sebou nechal ostatní týmy. Bez postupu tak po dlouhé době zůstaly JZD Petkovy, jeden z nejtradičnějších účastníků Vršovan Cupu. Na postup to nestačilo ani Lopatám a DIE MANNSCHAFTU. V obou případech se jedná o týmy mladých kluků, dorostenců, kteří mají potenciál se zlepšovat. Doufáme, že je letošní ročník neodradí od dalších startů u nás ve Voděradech.

Po dlouhým letech jsme na Vršovanu rádi přivítali pětinásobného vítěze Milano Jaroměř. Tentokrát tým přijel ve značně omlazené sestavě a na postup do neděle to nestačilo. S tím naopak neměl problém tým SK VŠCHT Praha, který jako jediný neztratil v základní skupině ani bod. S postupem neměla problém ani tradičně každý rok silná Káňata Broumov. Třetím do party postupujících byl nováček Graziano Pelle, který se do nedělních bojů dostal pouze díky o tři branky lepšímu skóre. Bez postupu tak skončilo mužstvo Sheriffs z Hradce Králové, které ovšem zanechalo ve Voděradech sympatický dojem a vzhledem k tomu, že se jedná o mladé kluky, kteří se mohou nadále zlepšovat, budeme se na jejich účast těšit i příští rok. Bez sebemenší šance na postup pak skončila poslední KHHF Opava posílená o voděradské veterány, kteří museli doplnit nedostatečnou soupisku týmu.

Nedělní program nabídl kvalitu

Do nedělních bojů tak postoupili všichni favorité. Los by nekompromisní pro naše tři tradiční účastníky Mydli ovci, Malou šanci a Krásné a nezkrotné, když je společně s domácí Marií dal do skupiny I, která se rázem stala nedělní skupinou smrti. Vzájemné zápasy přinesly neskutečně vyrovnané bitvy a byly ozdobou nedělního programu. Do čtvrtfinále však mohly postoupit pouze nejlepší celky. Nakonec se rozhodovalo v emotivním zápase mezi Malou šancí a Mydli ovci, který skončil výhrou Mydli ovci v poměru 5:3. Jednalo se asi o nejlepší utkání letošního Vršovan Cupu. Vítězný tým doplnili jako druzí postupující do čtvrtfinále Krásní a nezkrotní. Pro dvojnásobného vítěze Malou šanci a domácí Marii tak turnaj skončil.

Ze skupiny F postoupili na úkor favorizovaných Káňat nováčci turnaje PK Huňáč a ŽSK Třemošnice. Nutno dodat, že Káňata dorazila ve značně oslabené a sestavě a na postup do čtvrtfinále do tentokrát nestačilo. PK Huňáč postoupil díky lepšímu skóre z prvního místa, druhá skončila ŽSK Třemošnice. Pro tým AIE Polska byli soupeři v osmifinálové skupině nad jejich síly a v tabulce skončili bez bodu poslední.

Z „Géčka“ do čtvrtfinále postoupili oba favorité. Z první pozice šel do čtvrtfinále Dodoteam, který doplnili hned v závěsu druhé Bomby k tyči. Postupující byli podle očekávání, ovšem třetí Ruce v bok drželi s oběma týmy zdatně krok. Tým hrál skvěle dozadu, ovšem doplatil na doslova nulovou koncovku a celkové skóre 0:1 na postup stačit nemohlo. Poslední skončilo ve skupině s jedním bodem mužstvo Graziano Pellé, nováček z Trutnovska, který se v turnaji rozhodně neztratil.

Poslední osmifinálovou skupinu opanoval Team CoCo, který si zjednal respekt hned prvním zápasem ve skupině, kdy porazil SK VŠCHT Praha vysoko 10:1. Pražský celek se však z porážky oklepal a nakonec vyhrál ostatní své zápasy, což mu stačilo k postupu mezi nejlepších osm týmů. Třetí ve skupině skončila Podorlická směska. Překvapením bylo až poslední místo, které obsadili Vobě bohy levý. Bronzovému celku z minulého roku se tentokrát nedělní program nevydařil, když získal pouhý jeden bod.

Čtvrtfinále

Ve čtvrtfinálových zápasech se již představily samé týmy, které měly ambici v turnaji zvítězit. Jako předčasné finále se dal nazvat souboj obhájců prvenství Krásných a nezkrotných s Teamem CoCo. Vyrovnaný duel nakonec rozhodl Ladislav Mužík, který vstřelil dvě branky a zajistil tak týmu vítězství 2:1. Bomby k tyči pak porazili pražského nováčka PK Huňáč 4:1. Překvapením skončily poslední dvě čtvrtfinále, ve kterých skončil turnaj pro Mydli ovci a Dodoteam. První jmenovaný nestačil překvapivě na SK VŠCHT Praha a prohrál 2:5. Dodoteam si nakonec vylámal zuby na obraně ŽSK Třemošnice v čele s gólmanem Davidem Oswaldem a prohrál 0:3.

Semifinále

Semifinále přinesl další špičkový zápas mezi Teamem CoCo a Bombami k tyči. Team CoCo se dostal od začátku zápasu do vedení a v jednu chvíli vypadalo, že si s přehledem pohlídá postup do finále. Ovšem Bomby k tyči předvedli famózní stíhací jízdu a doslova v posledních vteřinách se jim podařilo zápas vyrovnat na konečných 3:3. V penaltové loterii byl však šťastnější Team CoCo, který vyhrál v poměru 3:2 a zajistil si tak postup do finále. Druhé semifinále mělo podobný průběh, když se vedení hned na začátku ujalo SK VŠCHT Praha. Fotbalistům Třemošnice se však již stav nepodařilo vyrovnat a po prohře 1:3 je čekaly penalty o třetí místo. V těch byly úspěšnější Bomby k tyči, které po vítězství 5:4 obsadili třetí místo na turnaji.

Finále

Ve finále se tak představil Team CoCo s SK VŠCHT Praha. Oba celky se již potkaly v osmifinálové skupině, ve které zvítězil Team CoCo rozdílem třídy. Bylo proto zajímavé sledovat jaký průběh přinese samotné finálové utkání. Team CoCo se dostal rychle do dvoubrankového vedení a poté si již už svůj náskok hlídal do konce zápasu. SK VŠCHT Praha předvedl daleko lepší výkon a snažil se vrátit do utkání. Ovšem obrana Teamu CoCo fungovala bezchybně a nedovolila soupeři utkání zdramatizovat. Výsledek 2:0 tak znamenal zasloužené vítězství kluků z Pardubic a okolí, kteří k nám do Voděrad zavítali úplně poprvé. Putovní pohár tak bude v následujícím roku k vidění v pardubickém CoCo baru, kam si cennou trofej fotbalisté odvezli.

Součástí Vršovan Cupu jsou již tradičně individuální trofeje. Nejlepším brankářem letošního ročníku vyhlásili pořadatelé Davida Oswalda z ŽSK Třemošnice, který dotáhl svůj tým na čtvrté místo a navíc vstřelil i 3 branky svým soupeřům. Nejlepším střelcem se stal 16-ti gólový Radek Tichý, který táhl Malou šanci. A nejlepším hráčem Vršovan Cupu 2023 byl zvolen Dominik Šibal z vítězného Teamu CoCo. Vítězům i všem oceněným hráčům gratulujeme a budeme se těšit na příští ročník, který se uskuteční o víkendu 29. a 30. června 2024.