Historie Vršovan Cupu

V roce 1995 začali lidé z TJ SOKOL Voděrady realizovat myšlenku uspořádat turnaj v malé kopané, který by byl takovým zpestřením na konci fotbalové sezóny. Sportovní areál ve Voděradech v tu dobu nedisponoval ani zdaleka takovým zázemím jako dnes, ovšem touha uspořádat sportovní akci, na kterou by se dalo v dalších letech navázat, byla silnější, a tak na konci června 1995 byl uspořádán první ročník tohoto dnes již tradičního turnaje. Od té doby se vyvíjel nejen Vršovan cup, ale i samotný areál voděradského hřiště. Aktuálně jsou součástí areálu dvě travnatá hřiště, plně vybavené kabiny, hospoda, venkovní pergola s tanečním parketem. Všechna tato vylepšení našeho areálu společně s nádherným výhledem na Orlické hory jsou zárukou příjemně stráveného víkendu.

Za dosavadních 24 ročníků se ve Voděradech vystřídalo nespočet fotbalových týmu z celé České republiky. A nejen z ní. Sem tam k nám do Voděrad zavítaly také týmy ze sousedního Polska nebo Slovensko. Jednoho ročníku se účastnilo také mužstvo ze samotné kolébky kopané, a sice tým z anglického městečka Worington.

Dosavadních 24 ročníků našeho turnaje zná celkem 13 různých vítězů. Nejúspěšnějším týmem je Miláno Jaroměř, které je pravidelným účastníkem Vršovcan cupu od jeho prvních ročníků a na svém kontě má již celkem 5 triumfů. Čtyřikrát ve Voděradech zvítězil tým FC Rychnov nad Kněžnou, který dominoval na konci 90.let, když vyhrál 4 z prvních 6 ročníků. Po roce 2000 hrála na Vršovan cupu prim Kořka z Hradeckého okolí, která má na svém kontě celkem 3 vítězství a k tomu spoustu finálových účastí. Jejich souboje s Hvězdami Skuteč jsou doslova památné. Fotbalistům ze Skutče se podařilo vyhrát ročníky 2004 a 2005, ve kterých přerušili vítěznou sérii týmu Kořky. V posledních letech jsou ozdobou Vršovan cupu souboje Milána Jaroměř s Malou šancí. Kluci z Rychnova nad Kněžnou a okolí, obhájci titulu, jsou pravidelnými účastníky finálových bojů. Z nich urvali celkem dvakrát vítezství a sice v letech 2014 a 2018. Tým z Jaroměře, vítěz prvního ročníku, měl až do roku 2009 sice hlušší období, ovšem od té doby má na kontě další 4 úspěšné finálové bitvy a každoročně patří k největším favoritům turnaje.

Vršovan cup je určený pro všechny fotbalové nadšence, kteří si chtějí konec fotbalové sezóny zpříjemnit malou kopanou, která se těší u mnoha hráčů velké oblibě. Ačkoli na turnaji hrají v drtivé většině amatérští fotbalisté, zavítali čas od času do Voděrad také fotbalisté, kteří hráli kopanou na ligové úrovni. Nejednou se na Vršovan cupu ukázal rodák z nedalekého Lična, hráč francouzského Bordeaux a bývalý reprezentant Jaroslav Plašil. Jeho bratr Marek, hráč druholigového Hradce Králové, má na svém kontě také několik startů na voděradském pažitu. Můžeme jmenovat i další hráče, kteří prošli hradeckým fotbalem, a sice Pavel Černý ml., Filip Klapka nebo bývalý kapitán Votroků Miroslav Zemánek. Pořadatelé se ovšem každoročně těší na každého fotbalistu, který na Vršovan cup zavítá a všichni milovníci tohoto krásného sportu jsou ve Voděradech srdečně vítáni.