Návrat Vršovan Cupu v roce 2022

Aktuálně je fotbalová sezóna v okrese Rychnov nad Kněžnou přibližně v polovině zimní přestávky, a tak se v tomto lehce nezáživném čase ohlédneme za 26. ročníkem Vršovan Cupu. Tento tradiční turnaj v malé kopané, který náš fotbalový klub pořádá pravidelně již od roku 1995, jsme v létě 2022 uspořádali po dvouroční přestávce způsobené covidovou pandemií. Do Voděrad tak poslední červnový víkend opět zavítali milovníci malé kopané.

Dlouho jsme ve Voděradech váhali, zda-li se po dva roky dlouhé odmlce vrátit k pořádání Vršovan Cupu, jelikož ještě na konci zimy nebylo jasné, jak bude situace s covidem vypadat. Nakonec jsme se prakticky na poslední možnou chvíli rozhodli, že turnaj uspořádáme. Poprvé po dlouhé době se musel Vršovan obejít bez pana Kovaříčka, který po několikaletém ředitelování přenechal tuto funkci mladším následovníkům. V průběhu jara jsme tak začali se sháněním týmů. Osloveny byly všechny týmy, které se v minulosti představily na našem turnaji a navíc jsme se snažili oslovit i nová mužstva z celého královéhradeckého kraje.

Do turnaje se zpočátku přihlásilo 24 mužstev, ovšem 3 týmy se na poslední chvíli odhlásili, a tak jsme museli první komplikace řešit ještě před samotným startem turnaje. V pátek navečer jsme byli nuceni kompletně změnit systém i rozlosování Vršovan Cupu 2022. Do sobotních bojů tak nakonec nastoupilo 21 mužstev, které byla rozdělena do třech základních skupin po 7 týmech. V turnaji nechyběli pravidelní účastníci z let minulých, a tak jsme mohli u nás opět přivítat týmy Malé šance, JZD Petkovy, Mydli ovci a spousta dalších. Rádi jsme také ve Voděradech přivítali i týmy, které k nám zavítaly úplně poprvé. Nutno dodat, že některé z nich zanechaly opravdu dobrý dojem a budeme se snažit je do Voděrad dostat i v příštích letech. Sobotní část turnaje proběhla bez větších komplikací, když si všichni favorité zajistili postup do finálových bojů.

V neděli se tradičně utkalo 16 nejlepších týmů ve čtyřech osmifinálových skupinách, ze kterých postoupily dva nejlepší týmy do čtvrtfinále. Boje ve vyřazovací části přinesly vyrovnané zápasy, ve kterých rozhodovaly maličkosti. Hned dva zápasy musel rozhodnout až penaltový rozstřel. A právě po penaltách se s turnajem rozloučili dvojnásobní vítězové z let minulých Malá šance a Káňata Broumov, kteří k nám do Voděrad zavítali poprvé a svými výkony zanechali výborný dojem. Semifinálové duely se již prodlužovat nemusely, a tak se do finále po vítězství 3:0 dostali Krásní a nezkrotní a po nejtěsnější výhře 1:0 také tým Mydli ovci. Ve finále sledovali diváci vyrovnanou partii, ve které tahali za delší konec Krásní a nezkrotní. Tento tým nakonec 26. ročník Vršovan Cupu opanoval, když zvítězil nad Mydli ovci 3:1 a mohl tak slavit své historicky první vítězství na turnaji.

Po dvouroční odmlce se nám tak podařilo navázat na tradici, která byla ve Voděradech započata v 90. letech 20. století. Ročník 2022 jsme zvládli uspořádat se ctí a již nyní pracujeme na dalším ročníku, ve kterém bychom chtěli úroveň turnaje posunout opět o stupínek výš. O všech aktualitách spojených s pořádáním 27. ročníku turnaje budeme všechny fanoušky a potencionální účastníky pravidelně informovat na těchto internetových stránkách a na našem Facebooku.